Пету годину за редом Народна библиотека Осечина организује програм Прела и на тај начин својим суграђанима открива, упознаје их и чува од заборава традицију и обичаје нашег краја, као непроцењиве вредности, које чине лепоту духа нашег народа. Овогодишње прело подржале су: традиционално преље из Крупња из удружења Рађевска нит , преље из Лознице, ученици и професор разредне наставе Бранка Степановић, наше жене које гравитирају ка Пецкој, а ту су били и домаћини, преље Центра за социјални рад У сусрет потребама старих , као и наше драге преље са територије наше општине које су индивидуално учествовале.Директор Библиотеке, Ана Васиљевић, публици је представила најновију публикацију из издавачке делатности Библиотеке бојанку и сликовницу Научимо нешто о нашем завичају, која је штампана уз финансијску подршку министарства културе и информисања Решпублике Србије. Стручну подршку пружиле су на етнолог ваљевског музеја Гордана Пајић и доктор Љиљана Станков са Више васпиташке школе у Шапацу.